Naturalne sposoby wspomagania karmienia: co jeść, aby pobudzić laktację?

Laktacja to naturalny proces produkcji mleka. Jest on niezbędny do wykarmienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Co jeść i pić, aby zwiększyć laktację i sprostać potrzebom dziecka? Czy istnieją naturalne i bezpieczne sposoby na zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości pokarmu? Oczywiście, a oto kilka z nich!

Jak w naturalny sposób zapewnić sobie odpowiednią laktację?

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o zaletach karmienia piersią. Pokarm matki to zoptymalizowana dieta dla maluszka. Zawiera niezbędne do życia i rozwoju dziecka węglowodany, tłuszcze, białka, składniki mineralne, a co najważniejsze – przeciwciała oraz bakterie stanowiące naturalną ochronę dla organizmu dziecka.

Aby zadbać o właściwą laktację, niezbędną rzeczą jest przyzwyczajanie organizmu matki do wzmożonej produkcja mleka. Najłatwiej osiągnąć to poprzez częste przystawianie dziecka do piersi. Młode mamy stosujące tę metodę oraz przestrzegające zasad zbilansowanej diety, będą musiały wyposażać się we wkładki laktacyjne i laktatory ułatwiające zapanowanie nad obfitą laktacją.

Dieta wspomagająca właściwą laktację

Przekonanie, że w okresie ciąży i karmienia piersią trzeba jeść dużo, przechodzi powoli do lamusa. Tak naprawdę nie chodzi o ilość. Ważniejsza jest jakość jedzenia. Nie ma sensu przejadanie się pokarmami o niskiej wartości odżywczej. Wystarczy jeść mądrze i zdrowo. W okresie ciąży i tuż po porodzie organizm matki domaga się uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych.

Zajadanie słodyczy nie przyniesie pożądanych efektów, ale produktów naturalnych – jak najbardziej. Z codziennej diecie karmiącej mamy powinny znaleźć się chude mięso, nabiał, produkty zbożowe, ryż, marchew, jabłka, banany, migdały, orzechy oraz pestki dyni. Bardzo istotną sprawą w okresie karmienia piersią jest spożywanie dużej ilości płynów. Najlepsza w tym wypadku będzie woda niegazowana. Wody smakowe oraz lecznicze nie są w tym okresie najlepszym rozwiązaniem.

Jak zacząć karmić piersią?

Karmienie piersią jest doświadczeniem nowym zarówno dla matki, jak i dziecka. Obydwoje muszą się tego nauczyć! Najlepiej, jeśli nauka ta rozpocznie się jak najszybciej po porodzie. Szybkie postępy w nauce oraz współpraca obydwojga zainteresowanych są gwarantem odpowiedniej laktacji. Wszystkiego można nauczyć się z książek lub Internetu, ale ważną rzeczą jest, aby w pierwszych momentach móc skorzystać ze wskazówek personelu medycznego – pielęgniarek lub doradczyń laktacyjnych. Szczegółowo o przygotowaniu do karmienia piersią przeczytasz na blogu Wapteka.pl.

Najczęstsze błędy wpływające na ograniczenie laktacji

W zasadzie istnieją dwa podstawowe błędy, które mają decydujący wpływ na ograniczenie lub zanik laktacji. Bardzo często zdarza się, że ściągnięty za pomocą laktatora pokarm przechowywany jest do późniejszego wykorzystania. Karmienie dziecka mlekiem podawanym z butelki prowadzi do zaskakujących i niechcianych efektów. Taki sposób podawania pokarmu jest łatwiejszy dla dziecka, ponieważ nie wymaga od niego dużego wysiłku związanego ze ssaniem. A do dobrego – nawet mały człowiek – przyzwyczaja się szybko.

Bardzo podobny skutek przynieść może dokarmianie dziecka mlekiem zmodyfikowanym lub przepajanie wodą i innymi płynami. Na dłuższą metę jest to zastępowanie karmienia piersią metodami sztucznymi. Wszystkie z nich prowadzą do zaburzenia, a w efekcie do zahamowania laktacji.


Porady

Powiązane artykuły